Abdul-Bari Atvan: Korsan İsrail’in İran’a karşı boş tehditleri korku ve dehşet işaretleridir

Tarih: 13 Şubat 2018 Saat: 18:01

İsrail defalarca İran’ı yok etmeye ve nükleer tesislerine saldırı tehdidinde bulmuştur, ancak bu tehditler, İsrail’in gücünden ziyade, bu rejimin zafiyet ve korkusunu gösteriyor.

Ray el-Yevm gazetesi baş editörü Abdul-Bari Atvan yeni yazısında, İsrail’in İran’a ve direnişe karşı tehdit söylemlerine işaretle, bu tehditlerin İsrail’in cinnet getirircesine dehşet ve korkusunu gösteriyor olduğunu belirtileridir dedi.

Geçtiğimiz günlerde İsrail’in televizyon kanalları ve gazetelerinin gündemine İran ile büyük karşılaşma konusu oturdu, çünkü İsrail Suriye’de ve sınır noktalarında İran üslerinin kurulmasını kabul etmeyecek.

İsrail İskan Bakanı hatta İran, Suriye ve Hizbullah’ı yok etmekle tehdit etti.

Tehdit Postunda İsrail Dehşeti

Basında çıkan bu tür başlıklar, İsrail’in gücünü göstermekten ziyade bu rejimin korku ve dehşete kapıldığını gösteriyor zira Suriye’ye ait eski bir füze ile İsrail’in en gelişmiş ve modern savaş uçaklarından biri geçtiğimiz günlerde düşürüldü.

İsrail’in F-16 savaş uçağının düşürülmesi, Sovyetler Birliği’nin S-75 füzesiyle bir Amerikan casusluk uçağının 1960 yılında iki süper güç arasında Soğuk Savaş’ın zirveye çıktığı bir sırada Sovyetlerin hava sahasında düşürüldüğü olayı anımsatıyor.

İsrail’e ait modern F-16 savaş uçağının düşürülmesiyle birlikte, Arap ülkeleri sahasında düşürülen F-16 savaş uçağının sayısı 3’e yükselmiş oldu.

İsrail Jetlerinin Prestiji Yok Oldu

Düşürülen İsrail savaş uçağı, bu tip uçakların dünya silah pazarındaki itibarını sıfırladı. Daha önce de Hizbullah roketleri, İsrail’in Merkava tanklarının büyüklüğünü yerle bir etmişti.

İran’ın Varlığı Suriye’nin Talebi Üzerine

Suriye yönetiminin daveti üzerine bu ülke topraklarına gelen ve yaklaşık 6 yıl savaş, can ve mal kaybı veren İran saldırgan bir ülke olmadığı için Suriye’yi terk etmeyecek.

İsrailli Bakan’ın Küstahlığı

Bu tespitlerin ardından, İsrail İskan Bakanı’nın İran, Suriye ve Hizbullah üçgenini yok etme çağrısı ise siyasi bir safdillik ve küstahlıktır.

Savaş Çıkarsa, nerede olacak?

İsrail İki Arada Bir Derede

Bu bağlamda iki ihtimal var:

Birinci: İsrail’in, İran’ın altı yapı, nükleer, ekonomik ve askeri tesislerini doğrudan kendi uçaklarıyla bombalamasıdır.

İkinci: Bu savaş, vekaleten Suriye ve Lübnan topraklarında yaşanmasıdır.

Birinci ihtimal, İran’ın coğrafi olarak Filistin’in çok uzağında olduğu için zayıf bir ihtimaldir. İsrail bunu yapabilseydi, geçen 8 senede İran’ın nükleer tesislerini bombalama tehditlerini gerçekleştirmiş olurdu. Ancak ikinci ihtimal daha güçlü ancak büyük tehlikeleri var.

İsrail Karşısında Rusya Engeli

İlk tehlike, Rusya’nın Suriye’deki güçlü askeri ve siyasi varlığıdır, Putin’in İsrail’e Suriye’de en önemli stratejik kazanımlarını yok etmesine izin vermesi düşünülmüyor.

İkinci tehlike ise, yüz binlerce füze İsrail’in derinlikleri hedef alarak, önemli kentlerini yok etmesidir.

Üçüncü tehlike, savaş için her zamankinden daha hazırlıklı ve kabiliyetli olan Suriye ordusunun İsrail’e karşı savaşa katılmasıdır.

İsrail’i Tehlikeli Olaylar Bekliyor

Başka bir konu ise, İran’ın Suriye’de hava veya deniz üsleri kurmaya ihtiyacı yok, çünkü Suriye’nin topraklarının tümü İran için açıktır. İsrail’in savaş uçağının eski bir füze ile düşürülmesi, buz dağının sadece görünen ucudur.

İsrail’in Güç Dönemi Kapanmıştır

Güçlü silah depolarına sahip olmasına rağmen İsrail, İran’ı tahrip edemez çünkü, İran ölçüm olarak İsrail’den 50 kat daha büyüktür, ancak İran ve müttefikleri, İsrail’i sıradan silahlarla yok edebilir.

İsrail İçin Gerçek Ancak Son Sınav

Sadece İran değil direniş cephesi ile İsrail arasında savaş patlak verirse, bu İsrail için gerçek ve son sınav hükmünde olacak. İsrail’in zafer elde etmesi düşünülmüyor, ancak İran, Suriye, Lübnan ve Filistin, dik durmaya devam edecekler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git