Irak Cumhurbaşkanı: İran’ın Irak’taki rolü güven vericidir

Tarih: 18 Şubat 2018 Saat: 21:41

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ile İslam İnkılabı Rehberi Uluslararası Danışmanı Ali Ekber Velayeti bugün Bağdat’ta bir araya geldiler. Masum İran’ın Irak’taki rolünü güven verici ve istikrar sağlama doğrultusunda olduğunu belirtti.

Irak Cumhurbaşkanı, Velayeti ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Bağdat’ın asla İran’ın IŞİD terör örgütü ile savaşta Irak’a değerli insani ve askeri yardımını unutmayacağını kaydetti.

İran ve Irak’ın ilişkilerinin eskiye dayandığını ve her geçen gün gelişmekte olduğunu ifade eden Masum, iki ülke yetkililerinin ikili münasebetlerin güçlenmesini istediklerini ifade etti.

İslam İnkılabı Rehberi Danışmanı Ali Ekber Velayeti de, İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’ın bütünlüğünün daha da pekişmesini istediğini belirterek, düşmanların Kürdistan’ı Irak’tan ayırmaya çalıştığını, Masum’un Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasında çok önemli rol ifa ettiğini vurguladı.

Velayeti, başta Irak Başbakanı olmak üzere bazı Iraklı yetkililerle ayrı ayrı görüşerek, bölgesel gelişmeler ve ikili münasebetleri ele aldı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git