Beşşar Caferi: Amerikan koalisyonunun Suriye’de cinayetleri incelenmeli

Tarih: 13 Mart 2018 Saat: 17:36

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi; Suriye’de terörü destekleyen devletlerin, ordu birliklerinin teröre karşı ilerleme sağlamasıyla Suriye ve ordusuna karşı provokasyon amaçlı olarak gerçekleri çarpıtma ve asılsız suçlamalarda bulunmak için elinden gelen her gayreti gösterdiklerini belirtti.

BM Güvenlik Konseyinin dün Suriye konulu toplantısında konuşan Caferi; Suriye’nin Şam kırsalı Doğu Ğuta’da sivil vatandaşların güvenliği ve selameti için mümkün olan her gayreti gösterdiğini ve her çabayı harcadığını vurguladı. Caferi fakat bu icraatlar ve çabaların Doğu Ğuta’da bulunan radikal terör örgütleri tarafından sabote edildiğinin altını çizdi.

Doğu Ğuta’da bulunan teröristlerin bölge ahalisini canlı kalkan olarak kullanmaya devam ettiklerine dikkat çeken Caferi; aynı zamanda tahliye edilmeleri ve güvenli bölgelere aktarılıp ihtiyaçlarının karşılanması için açılan insani koridorları sürekli olarak bombaladıklarını kaydetti. Caferi teröristlerin buna ilaveten Şam ve kırsalında sivil yerleşim alanlarına gelişigüzel füze saldırılarını sürdürüp 10 milyonun üstünde sivil vatandaşın can ve mal güvenliğini tehdit etmeye devam ettiklerini kaydetti.

Başkent Şam’da büyükelçiliklerini kapatan bir kısım devletlerin ‘açık kaynaklar’ adını verdikleri taraflardan çarpıtılmış bilgiler elde ettiklerine işaret eden Caferi; aslı gerçeği olmayan bu bilgilerin Suriye ve ordusuna karşı provokasyon amaçlı olarak kullanıldığını söyledi. Caferi söz konusu devletlerin güvenirliği olmayan ve bir kısmı radikal terör örgütleri saflarında olan tarafdan elde ettiği bu bilgileri BMGK üyeleri ve dünya kamuoyunu kandırıp yanıltmakla kullandıklarına dikkat çekti.

Caferi Suriye hükümetinin BM genel kurulunun talebi üzerine Rakka kentinde soruşturmalarda bulunduğuna işaret ederken, Rakka kentinin ABD ve komutasındaki koalisyon güçleri tarafından yerle bir edildiğini belirtti. Rakka’da yaşanan kötü insani durumlara ışık tutan Caferi; oradaki durumun tam bir facia olduğunu kaydetti.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Caferi BM ve BMGK’den ABD ve Türkiye güçlerinin Suriye topraklarında bulunup işgal ve düşmancı saldırılarda bulunmaları konusunda kanuni bir vasıf takdim etmeleri temennisini ifade etti.

Caferi ayrıca Amerika’nın liderliğindeki sözde IŞİD ile mücadele koalisyonunun Suriye’de işlediği cinayetlerin incelenmesini istedi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git