Cevad Zarif: Bölge ve komşuların istikrar ve güvenliği İran’ın güvenliği ve istikrarıdır

Tarih: 13 Mart 2018 Saat: 17:30

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, bölge ve komşuların istikrar ve güvenliğinin İran’ın güvenliği ve istikrarı olduğunu söyledi.

Zarif, dün Pakistan medya mensuplarının çeşitli sorularını cevapladı.

İran ve Arabistan ilişkileri, bölgenin güvenliği ve istikrarına dair sorulara cevap veren Zarif, ”Suudiler dünyanın İran tarafından tehdit edildiği gibi bir düşüncenin Suudilerin lehine olduğu gibi bir yanlış düşüncedeler’ dedi.

Zarif, İran’a göre, Arabistan’ın bölgenin bir ülkesi olarak bölge gelişmelerinde rolü olduğunu ve rolünün de tabii olduğunu ama bu rolün olumlu yönde olması gerektiğini belirterek İran’ın bölge sorunlarının bölge ülkeleri arasında yabancıların müdahalesinden uzak bir şekilde olması gerektiğini söyledi.

İran dışişleri bakanı Zarif, Irak ve Suriye’de teröristlerin girişimlerinin neden olduğu insan kaybı ve maddi hasarlara da temasla, ‘İran ve Arabistan, iki ülkenin yeniden onarım ve yapımında yatırım yapabilir ve bunun için de iki ülke aralarındaki sorunları müzakereyle çözmelidir’ dedi.

İran dışişleri bakanı, Hindistan ve İran ilişkilerine de temasla, iki ülke arasındaki ilişkilerin Pakistan’a karşı bir çerçevede olmadığını aynı Arabistan ve Pakistan arasındaki ilişkilerin İran aleyhinde olmadığı gibi’ dedi.

Zarif, nükleer anlaşma konusunda Amerika’nın taahhütlerini yerini getirmemesine de işaretle, İran ve batı arasındaki nükleer anlaşmanın uluslararası bir anlaşma olduğunu belirterek, ”Eğer Amerikan başkanı Trump nükleer anlaşmayı çiğnerse Amerika dünyada inzivaya itilir’ dedi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git