İran ve İngiltere dışişleri bakanları Suriye’ye saldırıyı görüştü

Tarih: 16 Nisan 2018 Saat: 12:32

İngiltere Dışişleri Bakanı İranlı mevkidaşı ile telefonla yaptığı görüşmede, ülkesinin Suriye’ye füzeli saldırıya katılmasını anlattı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İngiliz mevkidaşı Boris Johnson ile yaptığı görüşmede Suriye’ye keyfi saldırıyı kınayarak, İran İslam Cumhuriyeti’nin her türlü kimyasal silahın kullanılmasına karşı olduğuna bir kez daha vurgu yaptı.

Saddam’ın ABD, İngiltere ve Fransa’nın desteğiyle İran’a karşı kimyasal saldırı düzenlediğini hatırlatan Zarif, Batı’nın çifte yaklaşımını eleştirdi.

Dışişleri Bakanı ayrıca, Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü müfettişlerinin Suriye’ye girmeden önce yapılan saldırının soru işaretleri oluşturduğunu, kimyasal saldırı bahanesiyle Suriye’ye yapılan saldırının Suriye ordusunun teröristleri yenmek üzereyken gerçekleştiğini ifade etti.

Zarif ayrıca İran’ın baştan beri Suriye’deki silahlı ve terörist grupların elinde kimyasal silah olduğunu ilan ettiğini ancak dikkate alınmadığını belirtti.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye tek taraflı ve yasa dışı saldırısını eleştiren İran Dışişleri Bakanı, hiçbir ülkenin uluslararası kurallar dışında başka ülkelere karşı keyfi saldırı düzenleme hakkına sahip olmadığını vurguladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git