Ammar El Hekim: İran Irak’ın en zor dönemlerinde müttefiki olmuştur

Tarih: 18 Nisan 2018 Saat: 20:52

Irak Milli Hikmet Hareketi başkanı Ammar Hekim, dün akşam Bağdat’ta İran İslami İrşad ve Kültür Bakanı Seyyid Abbas Salihi ile görüşmesinde, İran’ın Irak’ın en zor dönemlerinin müttefiki olduğunu belirterek, Bağdat’ın hiç bir zaman İran ve Irak arasında ayrışmaya izin vermeyeceğini söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Hekim, iki ülke arasında değişik alanlarda işbirliğine temasla, ikili ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesini istedi.

İran İslami İrşad ve Kültür Bakanı da, İran’ın Irak’la her alanda ilişkileri geliştirmekten yana olduğunu belirterek, İran’ın tecrübelerini dost ve kardeş Irak’a sunmaya hazır olduğunu söyledi.

Bu arada Salihi, Irak cumhurbaşkanı yardımcısı Nuri Maliki ile de görüşürken, Maliki, ‘Bugün dünya İran ve Irak’ın birlik ve beraberliğine şahittir’ dedi.

Maliki, İran’da İslam inkılabının zafere ermesinden sonra İran’ın bağımsız ve özgür bir ülkeye dönüştüğünü belirterek, kültürün İslam inkılabı faaliyetlerinin temel direklerinden biri olduğunu söyledi.

Maliki, İran İslam Cumhuriyetinin ilmi alanda gelişmelerine temasla, İran’ın ilmi açıdan dünyanın ilk 8 ülkesinden biri olduğunu söyledi.

İran İrşad ve Kültür Bakanı da, sözkonusu görüşmede iki ülke arasında başta kültürel olmak üzere her alanda ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git