Sadr: Makam, çıkar, nüfuz ve güç için ettiğiniz kavgalar yeter

Tarih: 12 Haziran 2018 Saat: 22:31

Irak’ta geçen ay yapılan genel seçimlerden birinci olarak çıkan hareketin lideri Mukteda el Sadr, ‘Irak tehlikede’ uyarısında bulunarak siyasi liderlere ‘güç ve makam kavgasından uzak durmaları’ çağrısı yaptı.

Sadr, başkent Bağdat’ta dün seçim sandıklarının bulunduğu en büyük depoda yangın çıkması sonrasında yaptığı yazılı açıklamada, “Irak, artık tehlikede” ifadesini kullandı.

Ülkedeki mevcut siyasi, ekonomik ve güvenlik şartlarından dolayı duyduğu memnuniyetsizliği dile getiren Sadr, siyasi liderlere ‘güç ve makam kavgasından uzak durarak ülkenin çıkarı için çalışmaları’ çağrısında bulundu.

Açıklamasında Sadr, şunları kaydetti: “Irak yoksul, mazlum, öksüz, yaralı, dul, yaşlı ve engellilerle dolu. Elektriksiz, tarımsız, sanayisiz, malsız, alt yapısız, hizmetsiz ve güvenli olmayan sınıra sahip Irak’ta hala Baas’ın izleri ve açık diktatörlüğü söz konusu. Makam, çıkar, nüfuz ve güç için ettiğiniz kavgalar yeter. Dış müdahaleler, patlamalar, terör, çatışma ve suikastları sonlandırmanın zamanı artık gelmedi mi? Silahları cami ve Hüseynilerde saklamak yerine silahlardan arınarak bunları devlete teslim etmenin zamanı gelmedi mi? Birileri ne zamana kadar yabancıların iradesine boyun eğmeye devam edecek? Sınırın ötesindekiler kim?”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git