Ensarullah Yemen’de 3 aylık ateşkesi olumlu karşıladı

Tarih: 18 Temmuz 2018 Saat: 9:46

Yemen Ensarullah hareketinin üst düzey liderlerinden sayılan Muhammed Ali Husi, Arap şahsiyetlerinden oluşan bir grubun Yemen’de 3 aylık ateşkes planıyla olumlu işbirliği yapmaya vurgu yaptı.

Yemen Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali Husi kendi twitter hesabı üzerinde üzerinden yaptığı açıklamada; Yemen’e 3 yılı aşkın bir süredir devam eden saldırıların durması için uluslararası gözetim altında müzakere zeminin sağlanması için Yemen’de 3 aylık ateşkes için bir grup Arap şahsiyetin planıyla olumlu işbirliğine vurgu yaptı.

Sputnikin verdiği haberde, Husi Twitter’de yaptığı açıklamada; “Seçkin Arap şahsiyetlerinin ateşkes ve barış yönündeki tutumu ile Yemenlilerin dökülen kanları konusunda sorumluluk hissetmelerini takdir ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Yemen Yüksek Devrim Komitesi Başkanı, gündeme getirilenleri olumlu yaklaşımla inceleyeceklerini belirterek, defalarca haram ayları ve benzeri durumlar dolaysıyla ateşkesi istediklerini, ancak müttefik ülkelerin bunu reddettiklerini söyledi.

Husi, bu planı gündeme getiren Arap şahsiyetlerini de Yemen’deki gerçekleri yakından görmeleri için bu ülkeye davet ederek, koalisyonun onların Yemen’e girmelerine engel olmamasını temenni etti.

Arap hocaları, düşünürleri ve siyasilerinden oluşan 19 kişilik bir grup son sıralarda Yemen’deki tüm tarafları ülkede 3 ay ateşkes ilan etmeye çağırdılar.

Yemen’e Yönelik Saldırlar Sürüyor

Yemenli kaynaklar, Hecce vilayetinde mütecaviz Suudi koalisyonun attığı bir roketin infilak etmesi sonucu bir kişinin şehit olurken 3 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Suudi savaş uçakları da Sade vilayetine bağlı Safra bölgesini bombaladı

Öte yandan Suudi koalisyonun Yemen’in batısında yer alan Hudeyde vilayetine hava ve kara saldırılarının ardından BM’nin yaptığı açıklamaya göre 35 bin Yemenli kendi evlerinden oldu.

Başka bir habere göre, Yemen ordusu ve halk güçleri, mütecaviz Suudiler’in saldırılarına karşılık olarak, Yemen’in Batı Kıyısında yer alan Tahita bölgesinde 2 askeri aracı imha ettiler.

Yemen topçu birlikleri de Cuf vilayetinde Suudi uşakların toplanma noktasını hedef aldı.

Suudi kiralık unsurlarının geçişi sırasında bir bombanın infilak etmesi sonucu da 12 kişi öldü

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git