Yemen’deki savaşta ölenlerin sayısı 50 bine ulaştı

Tarih: 06 Ağustos 2018 Saat: 11:00

Amerika merkezli bir gazete, Yemen’de Suudi Arabistan’ın müdahaleleri nedeniyle şehit olanların sayısının 50 bine ulaştığını ancak medya tarafından bunun 10 bin olarak duyurulduğunu yazdı.
Amerika merkezli Washington Post Gazetesinin haberine göre; Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonun Yemen’e yönelik müdahalesinde bugüne kadar 50 bin kişi şehit oldu ancak medya bunu sürekli 10 bin olarak aktarmaktadır.

Gazetenin “Yemen’de ölümcül savaş devam ediyor; ancak neden kayıplar hep sabit bir rakamda?” başlığıyla verdiği haberinde; Yemen’deki savaşta hiçbir duraklama görülmedi; kanlı çatışmalar veya hava saldırıları ya da kıtlık ve salgın hastalıkların yayılması, hatta siviller bombalar ve açılan ateş sonucu ölse dahi saldırılara ara verilmedi. Ancak anlaşılan o ki ölenlerin sayısı hala sabit kaldı ve artmadı.

Yaklaşık 2 yıldır haberciler ve yardım kuruluşları tarafından ölenlerin sayısı sürekli 10 bin olarak açıklanmaktadır. Bu rakam bilinçli olarak Yemen’deki zayıf sağlık birimlerinin verdiği bilgilere dayandırılmaktadır ve bu rakam ilk defa Ağustos 2016’ta Birleşmiş Milletler’in üst düzey bir yetkilisi tarafından açıklanmıştı ancak savaş tüm şiddetiyle devam ederken bu rakam hiçbir zaman değişmedi.

Birleşmiş Milletler yetkililerin ve savaşı izleyen analistlerin açıklamalarına göre; açıklanan bu rakam gerçek rakamın çok altında olabilir. Yemen’deki savaşta hayatını kaybedenlerin sayısı 50 bine ulaşmıştır, ifadelerine yer verildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git