Suud rejimi Yemen’e karşı El-Kaide ile el ele

Tarih: 07 Ağustos 2018 Saat: 11:28

Amerikalı bir yetkili El-Kaide terör örgütünün Yemen’deki elebaşılarından Adnan Razik’le görüştükten sonra Suud rejimi ve başını çektiği ittfakın söz konusu terör örgütü ile anlaştığını ve örgüt üyelerine para ödediğini açıkladı.

El Cezire TV kanalının haberine göre, Associated Press haber ajansı yaptığı bir araştırmada Adnan Razik ile görüşmesine istinaden, Razik’in Yemen karşıdı Suud ittifakından El-Kaide terör örgütü üyelerine ödemek üzere milyonlarca dolar para aldığını itiraf ettiğini belirterek şöyle yazdı:

Arabistan’ın başını çektiği ittifakın Yemen’de El-Kaide terör örgütü ile gizli anlaşmada Riyad El-Kaide teröristlerini Yemen’de bazı bölgelerden geri çekilmek üzere yüklü para verdiği ortaya çıktı.

Associated Press’in araştırması ayrıca Suud rejimi Yemen’in güneyinde El-Kaide teröristlerini hizmetine aldığını öyle ki en az 250 terörist Yemen’in güneyinde BAE’nin desteklediği güçlere katıldığını ortaya koydu.

Bundan önce de korsan İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi Yemen’de savaşın uzadığına işaret ederek Suud rejimi Amerika’dan en gelişmiş silahların yanında önemli istihbarat bilgileri de aldığını belirtti. Gazete Suud rejiminin iddialarının aksine bu rejimin başını çektiği ittifak şimdiye kadar Yemen’in güneyinde El-Kaide’ye karşı hiç bir saldırı yapmadığını vurguladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git