İran’ın BM Daimi Temsilcisi: Yaptırımlar açık bir şekilde uluslararası kanunların çiğnenmesidir

Tarih: 09 Ağustos 2018 Saat: 10:53

İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Gulam Ali Hoşru, ABD’nin uluslararası nükleer anlaşmadan çekilmesinin ve İran’a karşı yaptırımlarının uluslararası hukuka aykırı bir ihlali olduğunu belirtti.

Fars haber ajansına göre, Hoşru, dün Guardian gazetesinde yayınlanan açıklamasında, Amerikan başkanı Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilmesini uluslararası diplomasi için bir facia olarak nitelerken, ”tek taraflı radikalizm, mutlak tiranlık ve temel küresel kurumlara katılım eksikliği sadece İran’ı değil, tüm ülkeleri de tehdit ediyor” dedi.

İranlı yetkili, Trump’ın diğer ülkeleri İran’la ticaretleri konusunda uyarmalarına da temasla, ”Bu BM Güvenlik Konseyi’nin bir üyesinin diğerlerini kanunsuz bir şekilde uyardığı ilk bir girişimdir’ dedi.

Trump, geçen pazartesi günü yayınladığı kararnameyle, İran aleyhindeki yaptırımların yürürlüğe girdiğini bildirmişti.

Amerikan başkanı, açıklamasında yeniden İran’la varılan nükleer anlaşmayı, ‘vahşet’ olarak nitelerken, İran’la ticari ve iktisadi ilişkileri olan ülkelerin bu ilişkileri kesmemeleri halinde Amerika tarafından ağır cezaya uğrayacakları tehdidinde bulundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git