Ruhani: Bugün ABD tarihinin en kötü durumunda

Tarih: 14 Eylül 2018 Saat: 10:19

Bakanlar kurulunda konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Hz. İmam Hüseyin’in (a.s) şehadet yıldönümüne değinen Ruhani, “Aşura olayı düşmanın başlattığı ekonomik savaşta halkımız için birer örnektir” dedi.

Ruhani, “Bugün tarihteki saldrıganlarla açık bir savaş içindeyiz. Bugünlerde en kötü durumundaki ABD ve siyasi-fikri açıdan kendisine bağlı olan birkaç ülke İran milletiyle karşı karşıyadır” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin tarihinin en kötü durumunda olduğunu anlatan Ruhani, “Bugün, Amerika’da Beyaz Saray’la aynı fikirde olan elit, aydın, akademisyen ve entelektüelin sayısı çok az hatta bazıları açık bir şekilde onların (Beyaz Saray yetkilileri) sefil ve aptal olduğundan bahsediyor” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Ruhani, “Bugün ABD’nin müttefikleri politik olarak Washington’dan ayrıldı. Amerika’nın geleneksel müttefikleri bile bu ülkeden uzaklaştı. Halbuki bu devletler bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’yle birlikte olmaktan gurur duyuyorlardı” ifadelerini kullandı.

ABD’nin yanında az sayıda ülkenin yer aldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Günümüzde BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Birleşmiş Milletler, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi gibi uluslararası kuruluşlar da ABD’nin politikalarına katılmıyor” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git