Tarih: 22 Eylül 2018 Saat: 15:29

İran’ın BM daimi temsilcisi Golam Ali Hoşru, Amerika’nın daimi temsilcisi Nikki Haley’in BM güvenlik konseyinde Filistin konulu oturumunda İran karşıtı sözlerine gösterdiği tepkide, ABD temsilcisinin öfkeli sözleri bu ülkenin Irak’ta izlediği politikaların başarısız olmasından kaynaklandığını belirtti.

Cuma günü düzenlenen oturumda Amerikalı temsilcinin neden Filistin konulu oturumda İran’ın bölgedeki rolünü gündeme getirdiğine açıklık getiren Hoşru şöyle dedi: Bu konu tamamen gündem saptırmaya yöneliktir ve Washington’un Irak’daki politikalarının hezimete uğramasından kaynaklanır, zira ABD’nin şimdiki Başkanı bile defalarca ülkesinin Irak’a müdahalesi Amerika’nın en büyük tarihî hatası olduğunu ve bu çıkarmanın bölgede yıkımlara ve terörün ortaya çıkmasına neden olduğunu itiraf etmiştir.

İran’ın BM daimi temsilcisi Hoşru şöyle devam etti: İran İslam Cumhuriyeti Irak milletinin iyi dostudur ve Irak milletinin yardımları ile IŞİD ve El-Kaide teröristleri ile mücadele etmiş ve sürekli Irak’ta istikrar, güvenlik, istiklal ve toprak bütündüğünü istemiştir. Amerika’nın başkalarını suçlaması bölgeye yönelik acemice ve tecavüzcü politikalarının hezimete uğramasını örtbas etmeye yöneliktir, zira Amerikalı yetkililer hangi alanda politikaları hezimete uğradıysa hemen başkalarını suçlamaya başlamıştır.

ABD Başkanı Donald Trump 20 Eylül Perşembe günü ülkesinin Ortadoğu bölgesine askeri müdahalesini Amerika tarihinin en kötü hatası niteledi ve bu hatadan eski Başkan oğul Bush’u sorumlu tuttu.

Trump, Amerika devleti Ortadoğu bölgesi için 7 trilyon dolar harcadığını, ancak hiç bir şey kazanamadığını belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git