Emir Abdullahiyan: Bağdat-Tahran ilişkileri stratejiktir

Tarih: 22 Eylül 2018 Saat: 15:34

İran İslami Şura Meclisi başkanının uluslararası işler özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran ve Irak ilişkilerinin stratejik olduğunu belirterek, bu ilişkilerin bütün alanlarda güçlü bir şekilde devam edeceğini söyledi.

Emir Abdullahiyan, dün yaptığı açıklamada, Amerika’nın iki ülke ilişkilerini bozmaya yönelik çabalarına temasla, ‘Beyaz Saray’ın Irak parlamentosu ve siyasi yetkililerine yönelik baskılarının İran ve Irak ilişkilerini bozamayacağını’ söyledi.

Emir Abdullahiyan, İran meclis başkanı Laricani’nin Irak meclis başkanı Muhammed el’Halbusi ile 16 eylül tarihteki telefon görüşmesine de işaretle, bu telefon görüşmesinde Irak meclis başkanının açık ve net açıklamalarının, Irak’ın İran İslam Cumhuriyeti karşısındaki ilkeli siyasetini gösterdiğini söyledi.

Muhammed El’Halbusi, sözkonusu telefon görüşmesinde İran’ın Irak’a yönelik desteklerine teşekkür etmiş ve ”Irak Meclisi milletvekillerinin, İran İslam Cumhuriyeti aleyhindeki iktisadi yaptırımlar ve her türlü baskılara karşı olduğunu ve bu yaptırımları adaletsiz gördüklerini’ bildirmişti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git