İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Suudi rejimine Yemen suçlaması

Tarih: 22 Eylül 2018 Saat: 15:26

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Arabistan’ın, Yemen’de savaş suçunun araştırılması çalışmalarını engellediğini bildirdi.

İnsan Haklarını İzleme Örgütü, Suudilerin Yemen’de savaş suçunun araştırılması çalışmalarını durdurmak için her türlü yola başvurduklarını bildirdi.

BM uzmanları son zamanlarda Yemen’de savaş suçunu araştırma çalışmaları başlattılar.

BM insan hakları konseyi uzmanları, 28 ağustos tarihinde yayınladıkları 41 sayfalık raporda, açık bir şekilde Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve işbirlikçilerini savaş suçu işlemekle suçladılar.

Bilindiği gibi mart 2015’ten bu yana devam eden Suudi ve işbirlikçilerinin Yemen’e saldırısında en az 14 bin sivil ölürken onbinlercesi yaralandı ve milyonlarcası da evinden barkından oldu.

Bu arada BM’nin Yemen İnsani İşler Özel Koordinatörlüğü dün yaptığı açıklamada, Yemen’in batısında yer alan Hudeyde limanındaki savaşın 76 binden fazla Yemenli ailenin evinden barkından olmasına yol açtığını belirtti.

BM Yemen İnsani İşler Özel Temsilcisi Lise Grande de yaptığı açıklamada, yüz binlerce Yemenli sivilin Hudeyde’deki çatışmalardan dolayı dehşet ve korku içinde yaşadığını ve son günlerde Hudeyde’de durumun çatışmalardan dolayı daha kötüleştiğini belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git