Wall Street Journal: Pompeo için silah anlaşmaları Yemen durumundan daha önemlidir

Tarih: 22 Eylül 2018 Saat: 15:32

Wall Street Journal gazetesi, ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo için Arabistan ve BAE ile silah anlaşması yapmanın Yemen’deki insani durumdan daha önemli olduğunu duyurdu.

El-Meyadin televizyonu Wall Street Journal’dan naklen, ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun kendi danışmanları ve tecrübeli uzmanların ABD’nin Arabistan ve BAE ile ilgili silah anlaşmaları konusundaki tavsiyelerine karşı çıktığını bildirdi.

Söz konusu gazete eldeki yeni belgelerin Pompeo’nun Washington’un Riyad rejimi ile 2 milyar dolar değerinde yeni silah anlaşmasına destek verdiğini gösterdiğini belirtti.

Bundan önce ABD’de bazı çevreler Suudi İttifakın Yemen’de sivillerin durumunu dikkate almadığı endişesiyle Washington yönetiminden BAE ve Suudi Arabistan’a silah satışını durdurmasını talep etmişti.

ABD’nin desteğini arkasına alan Suudi savaş ittifakının 2015’ten şimdiye kadar Yemen’e dayattığı savaşta 14 binden fazla Yemen’li vatandaş hayatını kaybederken, 10 binlercesi yaralanmış ve milyonlarcası da mülteci durumuna düşmüş bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git