ABD “Michael” kasırgasına hazırlanıyor

Tarih: 09 Ekim 2018 Saat: 22:09

Michael Tropik Fırtınası, 1. kategori kasırga halini aldı. ABD’nin Florida eyaletinde acil durum ilan edilirken kasırganın çarşamba günü Florida kıyılarına ulaşması bekleniyor.

ABD’nin güneybatısına yaklaşan “Michael” kasırgası nedeniyle Florida eyaletinin bazı bölgeleri için acil durum ilan edilirken, bir bölge için de tahliye kararı verildi.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi’nden bugün yapılan açıklamada, dün Karayip Denizi’nde başlayan Michael Tropik Fırtınası’nın şiddetinin saatte 120 kilometreye ulaştığı ve 1. kategori kasırga seviyesine çıktığını bildirildi.

Salı günü 3. kategoriye yükseleceği tahmin edilen kasırganın çarşamba günü Florida kıyılarına ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

Florida Valisi Rick Scott da düzenlediği basın toplantısında, eyalet kıyısındaki 26 bölgede acil durum ilan edildiğini açıkladı.

Scott, “Bu fırtına hayati tehlike arz edecek. Herkes hazırlıklı olsun.” ifadesini kullandı.

Florida’nın Gulf Bölgesi için de zorunlu tahliye kararı verildi.

Son olarak geçtiğimiz ay ABD’nin doğu kıyısını etkileyen Florence kasırgasında 47 kişi hayatını kaybetmişti. Kasırga nedeniyle tarım ve hayvancılıkla ilgili zarar 1,1 milyar doları geçmişti.

Kasırga nedeniyle Kuzey ve Güney Carolina ile Virginia eyaletlerinde çok sayıda evi su basmıştı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git