İran Meclis Başkanı Laricani: Dünyadaki sorunlar ABD’nin tek taraflı girişimlerinin sonucudur

Tarih: 09 Ekim 2018 Saat: 22:07

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani bugün Antalya’da düzenlenen 3. Avrasya Parlamento Başkanları toplantısında konuştu. Laricani, dünyadaki sorunların kaynağının ABD’nin tek taraflı girişimleri olduğunu belirterek, tüm ülkelerin bu tür yasa dışı ve tek taraflı girişimlere karşı birleşmesini istedi.

ABD ve İsrail rejiminin, küresel güvenliği bozan iki etken olduğunu söyleyen Larciani, uluslararası meselelere karşı bu tür tek taraflı hareketlerin uluslararası camia için birçok soruna yol açtığını kaydetti.

Laricani, ABD’nin nükleer anlaşmadan yasadışı çekilmesini ve Kudüs’ü illegal Siyonist rejimin başkenti olarak tanıma kararı, Paris İklim anlaşmasından çıkması ve küresel ticaret vergi düzenini bozmasının ABD’nin dünyadaki gerilim çıkaran girişimlerinden sayıldığı ifade etti.

İslami Şura Meclisi Başkanı, Amerikan Yüzyılın Anlaşması denen projesine de işaretle, Turmp yönetiminin muhtelif insanlık dışı yöntemlerle, Filistin halkını kendi topraklarında yaşama hakkından alıkoymaya çalıştığını, ancak başarısız olacağını ifade etti.

Suriye krizine de dikkat çeken Laricani, İran, Türkiye ve Rusya’nın Suriye’deki durumu toparlama bağlamındaki işbirliğinin terörizm ve radikalizmle mücadele doğrultusunda bir bölgesel çaba ve Suriye halkı ve hükümetine yardım niteliğinde olduğunu kaydetti.

Laricani, BM’den ve Yemen krizinden etkin ülkeleri de Yemen’de sivillere yönelik saldırıları derhal durdurmalarını istedi.

İslami Şura Meclisi Başkanı sözlerinin son kısmında, İran’ın sorunlarla mücadele ve tek taraflı hareketler karşısında durmanın Avrasya meclis üyeleri arasında işbirliği için gerekli gördüğünü belirtti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git