Muhammed El Husi: Arabistan Yemen’e karşı iktisadi savaş başlattı

Tarih: 09 Ekim 2018 Saat: 15:05

Yemen inkılabı yüksek komitesi Başkanı Muhammed Ali Husi, Suud rejimi ve müttefikleri Yemen Rial’ının değer kazanması yolunda engel çıkardıklarını belirterek, Yemen’e tecavüz eden bu zümre Yemen’e karşı iktisadi savaş yürüttüklerini açıkladı.

Yemen inkılabı yüksek komitesi Başkanı Muhammed Ali Husi ayrıca BM Genel Sekreteri ve teşkilatın Yemen özel temsilcisine mektup yazarak, Yemen milletine para yardımı için bir mekanizma oluşturulmasını istedi.

Husi, gıda maddeleri yardımının paraya dönüştürülmesi için bir mekanizma bulunmasını ve böylece muhtaç ailelere banka hesapları üzerinden aracısız yardım ulaştırılmasını önerdi.

Bu arada BM, Yemen Rial’ı değer kaybettiği için üç milyon Yemenli açlık tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı uyarısında bulundu.

Suud rejimi ABD’nin yeşil ışık yakması ve destek vermesinin ardından başta BAE olmak üzere bir kaç ülkeyi daha yanına alarak Mart 2015’te Yemen topraklarına saldırdı ve bu ülkeyi karadan, havadan ve denizden kuşatma altına aldı. Suud rejiminin savaş çığırtkanlığı yüzünden şimdiye kadan binlerce Yemenli vatandaş hayatını kaybetti, onbinlercesi yaralandı ve milyonlarca Yemenli vatandaş mülteci durumuna düştü.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git