Irak Dışişleri Bakanı, Suriye Cumhurbaşkanı ile görüştü

Tarih: 15 Ekim 2018 Saat: 18:55

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, bugün Şam’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile bir araya geldi.
Suriye ve Irak’taki son durumların ele alındığı görüşmede iki taraf ortak önem taşıyan bölgesel ve uluslar arası meseleleri masaya yatırdı.

Suriye Cumhurbaşkanı Esad Suriye ve Irak’ta teröre karşı sağlanan zaferlerin ortak zaferle olduğunu belirtti. İki ülke sahasının bir olduğuna işaret eden el Esad; iki ülkeden kahramanların teröre karşı savaşta kanlarını birbirlerine kattıklarını ifade etti.

Esad özellikle halk düzeyinde olmak üzere iki ülke arasındaki tarihi ilişkileri muhtelif alanlarda geliştirme ve genişletmenin öneminin altını çizdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin sabote edilme amaçlı dış müdahalelere rağmen iki ülkenin yaşadıkları durumlara rağmen Suriye ve Irak arasında muhtelif düzeylerde daimi bir koordinasyon ve işbirliğinin olduğunu belirten Esad; iki ülkenin bölge ve dünyadaki gelişmeleri ortak bir şekilde irdelediklerini söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Caferi ise uluslararası durum ve tutumların Suriye ve Irak’ın lehine değişmekte olduğuna dikkat çekti. Bunun nedeninin iki ülke ve halklarının savundukları meselenin meşru ve hak meselesi olduğunu ifade eden Caferi, iki ülke ve genel olarak tüm bölgenin kalkınması için daha fazla çaba ve mücadeleye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Caferi büyük ve eşsiz bir tarihi ve medeni mirasa sahip olan Suriye’nin şanlı zafere yaklaşması ardından eskisinden daha güçlü bir rol ve kilit konuma sahip olacağını belirtti.

Görüşmede iki taraf, iki ülke arasındaki sınır kapılarının açılmaları için çabaların yoğunlaştırılması üzerine anlaştı.

Irak Dışişleri Bakanı daha önce Suriyeli mevkidaşı ile başbaşa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında iki bakan, Irak ve Suriye’deki zaferlerden tüm dünyanın faydalanacağı bildirildi.

Görüşmede iki taraf ortak sınır kapılarının acilen açılmasına vurgu yaptı.

Suriye’den gelen başka bir habere göre, Dera kırsalında Suriye ve Ürdün arasında bulunan Nasib – Cabir sınır kapısı bugün yeniden hizmete açılırken, teröristlerin sınır kapısını ele geçirmeleri nedeniyle yaklaşık 3 yıl kadar kapalı kalan sınır kapısı yeniden insanların ve araçların giriş çıkışlarına tanık olmaya başladı.

Öte yandan, Suriye ordu birliklerinin Kunaytra kırsalını işgalci İsrail’e tabi radikal teröristlerden kurtarmaları ardından Suriye’nin Şanlı bayrağı işgal altındaki Golan topraklarına açılan Kunaytra Geçidi üzerinde yeniden dalgalanmaya başladı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git