12 milyon Yemenli açlıktan ölebilir

Tarih: 16 Ekim 2018 Saat: 18:07

Birleşmiş Milletler’in Yemen Koordinatörü Lisa Grande, Yemen’in ‘son yüzyılın en büyük kıtlık felaketi’ ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Grande’ye göre önümüzdeki aylarda ülkede 12-13 milyon masum sivil açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kalacak.
Birleşmiş Milletler’e göre Yemen son 100 yılın en büyük kıtlık faciası ile karşı karşıya.

BM Yemen Koordinatörü Lise Grande yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Sanırım birçoğumuz 21. yüzyıla girdiğimizde daha önce Etiyopya’da, Bengal’de ya da Sovyetler Birliği’nin bazı bölgelerinde gördüğümüz kıtlıkların benzerini görmenin imkansız olduğunu düşünüyorduk. Birçoğumuz bunun bir daha olmayacağı konusunda emindi ancak Yemen’de gördüğümüz gerçeklik tam da bu. 12-13 milyon masum sivilin açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kalacağı bir durumu öngörüyoruz.”

Grande ‘İnsanlık bu durumdan utanmalı mı?” sorusuna da ” Evet. Hiç şüphe yok ki utanmalıyız ve her gün kalktığımızda acı çeken bu insanlara yardım etme ve bu krizi sonlandırma konusunda elimizden geleni yapma yükümlülüğümüzü yinelemeliyiz” yanıtını verdi.

Grande Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Husilerin kontrolündeki Hudeyde kentine uyguladığı blokaja son vermesi çağrısı da yaptı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git