BM Suriye Özel Temsilcisi De Mistura görevi bırakıyor

Tarih: 17 Ekim 2018 Saat: 18:40

Suriye savaşına BM Suriye Özel Temsilcisi dayanmıyor. 7 yıllık savaşta 3. BM Temsilcisi olan Steffan de Mistura kasım sonunda görevi bırakacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilciliği görevini 4 yıldan uzun süredir yürüten Steffan de Mistura, kişisel sebeplerden dolayı kasım ayı sonunda görevi bırakacağına dair BM Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirdi.

De Mistura’dan önce eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve deneyimli Cezayirli diplomat Lahdar Brahimi, Suriye savaşında BM adına arabuluculuk yapmaya çalışmıştı.

BM’nin 40 küsur yıllık diplomatı, görevi bırakmadan önce, Suriye için yeni anayasa taslağı hazırlayacak komite konusunda uzlaşı sağlamak istediğini belirtti.

Komitenin oluşumuyla ilgili Suriye hükümetinin itirazları olduğunu dile getiren İtalyan kökenli siyasetçi-diplomat, hükümetin ve muhalefetin 50’şer kişilik heyetleriyle Suriye Anayasa Komitesi’nde yer almaları konusunda anlaşma olduğunu, ama BM’nin Suriyeli uzmanlar, sivil toplum, bağımsızlar, aşiret liderleri ve kadınlardan oluşturduğu 50 kişilik heyetteki temsilcilere hükümetin itirazı olduğunu ifade etti.

Suriye hükümetinden davet aldığını açıklayan De Mistura, Suriye Anayasa Komitesi meselesini görüşmek üzere gelecek hafta Şam’a gideceğini duyurdu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git