Ruhani: İran ile Irak’ın bölge istikrarındaki rolleri önemlidir

Tarih: 18 Kasım 2018 Saat: 12:15

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Batı Asya bölgesinde geçen senelerdeki krizlere işaretle, İran ve Irak’ın iki etkin ülke olarak bölgede barış ve istikrarın gelişmesinde önemli rol ifa edebileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün İran-Irak üst düzey heyetler arası toplantıda yaptığı açıklamada, Irak Cumhurbaşkanı’nın Tahran ziyaretinin ikili münasebetlerin gelişmesi adına yeni adım sayıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Irak’ın tam güvenlik ve kalkınma bağlamaktaki başarısının iki millet ve bölgenin lehine olacağını vurguladı.

İran’ın tüm komşularıyla kardeşçe ve sıcak ilişkiler kurmak istediğini kaydeden Ruhani ayrıca ABD’nin İran’a karşı zalimce yaptırımlarına işaretle, Amerikalılar’ın İran ve Irak’ın tarihi ve derin münasebetleri olduğunu bilmeleri gerektiğini söyledi.

Toplantıda Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih de, Tahran ile Bağdat’ın muhtelif alanlarda iki taraflı ve çok taraflı işbirliğinin geliştirilmesinin altını çizerek, Irak’ın İran’a karşı yaptırımlar ve her türlü hasmane politikanın bir parçası olmayacağını söyledi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git