ABD’li senatör: Kaşıkçı’nın öldürülme emrini Bin Selman verdi

Tarih: 05 Aralık 2018 Saat: 13:51

Amerikan istihbarat teşkilatı CIA’in direktörü Gina Haspel’in, Senato’da yaptığı Cemal Kaşıkçı oturumuna katılan bazı senatörler Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Kaşıkçı cinayetinde suç ortağı olduğu kanaatine vardı.

Oturuma katılan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, “Mümkün olan en yüksek seviyede onun (Selman) Kaşıkçı cinayetinde suç ortağı olduğunu düşünüyorum” dedi. Graham ayrıca, ortaya çıkan delillerin ‘açık’ olduğunu ve Kongre’nin buna göre hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Başka bir cumhuriyetçi senatör olan Bob Corker ise “Eğer veliaht prensi mahkeme önüne çıkarılsaydı, 30 dakika içinde suçlu bulunurdu” diye konuştu.

Geçen hafta içerisinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı James Mattis de kapalı oturumda Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bilgi vermişti.

ABD basını CIA’in gazeteci Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini verenin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman olduğu sonucuna ulaştığını öne sürmüştü.

Pompeo ve Mattis ise geçen haftaki kapalı oturumda cinayet emrinin Prens Muhammed tarafından verildiğini gösteren kesin bir kanıt bulunmadığını savunarak, Kongre üyelerinden olay nedeniyle Suudi Arabistan ile ilişkilerin düzeyini düşürmemelerini istemişti.

ABD istihbarat servisi CIA, daha önce Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı öldüren ekibi denetleyen danışmanına 11 mesaj gönderdiğini tespit ettiğini bildirmişti.

CIA’ya göre, Suudi prens, Kaşıkçı’yı öldüren ekibin başında olduğu söylenen Suud el-Kahtani’yle cinayetten saatler önce ve sonra 11 elektronik mesaj gönderdi. Belgede, Suud el-Kahtani’nin Kaşıkçı’yı öldüren ekibi denetlediği, ekibin İstanbul’daki elebaşıyla doğrudan iletişim halinde olduğunun tespit edildiği dile getirildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git