BM: 10 milyon Yemenli acil gıda maddelerine muhtaç

Tarih: 11 Aralık 2018 Saat: 18:32

BM Genel Sekreteri Yardımcısı Mark Lowcock Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Yemen’de en az 10 milyon insan gelecek yılda acil gıda maddeleri yardımlarına muhtaç olacağını açıkladı.

Pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleyen BM Genel Sekreteri Yardımcısı Mark Lowcock, Yemen’de insani facia ve gıda maddeleri durumu şiddetli bir şekilde kötüye gittiğini, BM bu durumla mücadele edebilmek için cail mali yardımlara ihtiyaç duyduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri Yardımcısı Lowcock, BM gelecek sene 15 milyon Yemenli vatandaş için gıda maddeleri yardımı temin etmeyi amaçladığını kaydetti.

Lowcock, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres 26 Şubat 2019’da Yemen milletine mali yardım toplamak üzere Cenevre’de uluslararası bir konferans düzenleyeceğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Yardımcısı Mark Lowcock, seneye Yemen milletine acil gıda maddeleri yardımları ulaştırabilmek için en az dört milyar dolar mali yardıma ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Lowcock bundan önce de Yemen dünyada en büyük insani krizi tecrübe etmekte olduğunu ve bu durum 2019 yılında daha da şiddetleneceğini açıklamıştı.

Bilindiği üzere S. Arabistan Amerika’nın destekleri ve başta BAE olmak üzere bazı Arap rejimleri yanına alarak 2015 yılında Yemen’e saldırdı.

O günden beri devam eden bu haksız savaşta 16 bin Yemenli hayatını kaybetti, ülkenin altyapıları tamamen çöktü.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git