Celal Talabani’nin müşaviri: İran, IŞİD ile mücadele ve Irak’a yardımda öncüydü

Tarih: 13 Aralık 2018 Saat: 22:05

Emekli general ve Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talibani’nin müşaviri vefik El Samerai, İran’ın IŞİD ile mücadele ve Irak’a yardımda önce ülke olduğunu söyledi.

Samerai, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, İran’ın Irak’ın yanında IŞİD aleyhine operasyon düzenleyen ilk ülke olduğunu söyledi.

Samerai, IŞİD saldırılarında İran’ın Irak için en büyük silah temin eden ülke olduğunu ve IŞİD aleyhine ilk hava operasyonunu da İran’ın düzenlediğini ifade etti.

Belirli ülke ismi vermeyen Samerai, ‘’IŞİD savaşının bir grup veya terörist grubun planı olduğunu düşünmemeliyiz. Konu bu örgütlerin ötesindeydi. Bu alanda geniş çaplı stratejik planlama yapılmıştı. Silah, lojistik destek yüksek oranda mevduttu ve medya ile psikolojik savaş desteği de üst düzeyde vardı. ‘’ dedi.

‘’IŞİD’in Irak aleyhindeki savaşı aslında tekfirci grupların katıldığı ve Irak’ı viraneye çevirmek için yapılan büyük bir komploydu’’ diyen Samerai, bu yalanı bu komployu düzenleyenler ve uygulayanlar ve IŞİD’i yaratanların ortaya attığını söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git