GenelSuriye Düşmanları

32 bin İngiliz askeri savaşamayacak kadar şişman

İngiliz Ordusunda 32 bini aşkın askerin herhangi bir savaş halinde savaşamayacak kadar çok şişman oldukları ortaya çıktı

İngiliz basınında çıkan haberlerde Kraliyet Ordusu askerlerinin üç yıldan beri spor testlerinde başarısız oldukları, kötü beslenmeden dolayı aşırı şişmanladıkları belirtildi. ‘Sunday Times’ gazetesi, konuyla ilgili haberi ‘savaşmak için çok şişman’ anlamındaki ‘too fat to fight’ başlığıyla yayınladı ve kötü beslenmenin aşırı şişmanlığa neden olduğunu öne sürdü.

İngiliz askerleri her yıl iki kez spor sınavına giriyorlar. Yaşları 29’dan aşağı olan askerlerin iki dakikada 44 şınav çekmesi, peşinden iki dakikada 50 sit-up yapması gerekiyor. Bu ısınma hareketlerinden sonra da 2,4 km’lik bir mesafeyi 10 dakikada koşmaları talep ediliyor. Kadın askerlerden ve yaşları ilerlemiş olanlardan daha az performans göstermeleri isteniyor. Bu dereceleri başaramayanlara bir hafta sonra sınavı tekrarlama imkanı veriliyor. Uzun sürede bu derecelere ulaşamayan askerler görevden alınabiliyor.

‘Sunday Times’in haberine göre 2011 Nisan ile 2014 Mart ayları arasında yapılan spor sınavlarında 29 bin 600’ü erkek, 2 bin 819’u kadın olmak üzere 32 bin 419 asker başarısız oldu. Ordu sözcüsü, bu asker sayısının Ordudaki tüm askerlerin yüzde 11’ine tekabül ettiğini, bunlardan çoğunun daha sonra tekrar ettiklerinde başardıklarını söyledi. Ancak gazetenin haberine göre, bu tarihlerde 22 binden fazla askerin diabet riskinin yüksek olduğu, yüksek tansiyon problemleri ve kalp problemleri bulunduğu belirlendi.

İngiliz subaylardan ismi açıklanmayan birisi, gazeteye verdiği demeçte askerler arasındaki şişmanlık ve sağlık problemlerinin kötü beslenmeden kaynaklandığını söyledi. Örneğin Afganistan’daki İngiliz askerlerine kahvaltıda sahanda yumurta ve domuz pastırması yedirildiğini, öğleyin patates kızartması (fries), akşamları da pizadan sonra peynirle yapılmış pasta verildiğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu