GenelSuriye Dostları

400 ABD askeri Suriye’de kalacak

Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, 400 Amerikan askerinin Suriye’de kalmaya devam edeceğini açıkladı.

Reuters’e demeç veren üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, az sayıdaki Amerikan askerinin Suriye’nin iki bölgesinde kalmaya devam edeceğini belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkili, 400 Amerikan askerinin biri Irak ve Ürdün sınırındaki Tenef bölgesi olmak üzere Suriye’nin iki ayrı bölgesinde kalmaya devam edeceğini söyledi.

Söz konusu yetkili, Beyaz Saray Sözcüsünün dün geceki açıklamasına değinerek ABD Başkanı Trump’ın danışmanlarının onu 200 Amerikan askerinin de Avrupalıların Suriye’nin kuzeyinde kurulacak olan güvenli bölgeye gönderme vaadinde bulunduğu 800 veya 1500 kişilik askeri güce katılması konusunda ikna ettiğini söyledi.

Habere konu olan Amerikalı yetkili, Amerika’nın Suriye’de küçük bir askeri birlik bulundurmasının Avrupalıları Suriye’de kurulacak güvenli bölgeye asker göndermeye ikna edebileceğini belirterek “Henüz bu güçlerin tam sayısı konusunda anlaşmaya varamadık; biz IŞİD’in tekrar ortaya çıkmasını istemiyoruz” dedi.

Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölgenin Türkiye ile Kürt militanlar arasında bir barış ve huzur hattı oluşturulmasına yardım edeceğini belirten Amerikalı yetkili, bu güvenli bölgenin kuruluş amacıyla ilgili olarak da “Bu güvenli bölge İran’ın nüfuzuna karşı bir baraj olarak çalışacak” dedi.

Reuters’e açıklamada bulunan bir diğer Amerikalı yetkili de ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölgede ihtiyaç duyulacak asker sayısı konusunda Avrupalılarla koordinasyondan sorumlu olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu