Genel

Suriyeli muhalifler Cenevre 2 konusunda şaşkın

Haber kaynakları Suriyeli muhaliflerin Cenevre 2 konferansına katılma konusunda çelişkili açıklamalarını sürdürdüğünü belirtiyor. Suriyeli muhaliflerin milli konseyi olarak anılan grubu lideri George Sabra konu ile ilgili yaptığı açıklamada, muhaliflerin arasında Cenevre 2 konferansına katılıp katılmama bağlamında derin anlaşmazlık yaşandığını, konu ile ilgili nihai kararın Aralık ayının ortalarında İstanbul’da düzenlenecek oturumda alınacağını belirtti.

Öte yandan konseyin eski lideri ve milli koalisyon üyesi Abdulbasit Seyda da yaptığı açıklamada, Suriyeli muhaliflerin Cenevre 2 konferansına katılıp katılmama konusundaki kararı gelecek Ocak ayının 7. Gününe kadar kesinlik kazanmayacağını belirtti.

Milli koalisyon lideri Ahmet Carba ise Cenevre 2 konferansına Beşar Esad iktidardan çekildiği takdirde katılacaklarını açıkladı.

Suriye krizinin barışçıl yollardan çözümlenmesini amaçlayan Cenevre 2 konferansının 22 Ocak 2014’te düzenlenmesi bekleniyor. Konferansla ilgili davetiyelerse 20 Aralık’ta ilgili grupların arasında dağıtılacak. Fakat muhalifler arasında konferansa katılıp katılmama bağlamında şaşkınlığın hala devam ettiği gözleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı