GenelSuriye Düşmanları

AB dışişleri bakanları Suriye’ye karşı 16. yaptırım paketini onayladı

Suriye gündemiyle toplanan AB dışişleri bakanları, Şam yönetiminin Türk uçağını ‘kabul edilemez’ şekilde düşürmesini kınadı; Türkiye’nin ölçülü ve sorumlu ilk tepkisinden övgüyle bahsetti. Suriye’den, Türkiye ile tam işbirliği içine girmesi ve hızlı soruşturma için erişim izni vermesini isteyen bakanlar, Esad yönetimi için 16. yaptırım paketini de imzaladı

Dün Lüksemburg’da toplanan AB dışişleri bakanları Şam yönetimini kınayan, Türkiye’nin tavrından da övgüyle bahseden bir açıklama yaptı. AB dışişleri bakanlarının ilgili kararında, ‘AB, Suriye’nin 22 Haziran’da kabul edilemez şekilde Türk uçağını düşürmesini kınar. Olaydan etkilenen havacıların ailelerinin acısını paylaşır ve Türkiye’nin ölçülü ve sorumlu ilk tepkisini över’ denildi.

AB kararında, bu olayın acilen ve bütünüyle soruşturulması gerektiği vurgulanarak, bu kapsamda Suriye’den, Türkiye ile tam işbirliği içine girmesi ve hızlı soruşturma için erişim izni vermesi istendi. AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın katıldığı toplantıda, Şam yönetimine, uluslararası standartlara ve sorumluluklarına uygun davranması çağrısı yapıldı. AB kararında, uluslararası toplumdan da soruşturmaya yardımcı olması talep edildi.

AB dışişleri bakanları ayrıca, halka yönelik şiddet politikasını sürdürdüğü gerekçesiyle Suriye yönetimine karşı aldıkları 16. yaptırım kararında, 6 kurum, kuruluş ve şirketi kara listeye aldı.

Diplomatik kaynaklar, AB’de malvarlıkları dondurulan kuruluşlar arasında Suriye’nin bazı bakanlıklarının da bulunduğunu bildirdi. AB Bakanları ayrıca, Suriye’ye uygulanan silah ambargosunu, silah taşıyan gemilerin sigortalanmasının yasaklanmasını da kapsayacak şekilde genişletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı