FilistinGenel

Abbas: İsrail’e tek bir kurşun atılmasına dahi izin vermeyeceğim

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, “İsrail”e doğru tek bir kurşun dahi atılmasına veya işgal rejimine karşı yeniden bir intifada başlatılmasına asla izin vermeyeceğini açıkladı.

Abbas, Ramallah’ta bir grup gazeteci ve yazarla yaptığı görüşmede, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden işgali son erdirecek bir karar çıkarma çabalarının başarısız olması halinde Filistin’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne üye olması için gerekli adımı atma sözü verdi.

Başkenti Doğu Kudüs olacak ve 1967 sınırlarında kurulacak bağımsız Filistin devleti için BM Güvenlik Konseyi’nde çalışmalara başladıklarını iddia eden Abbas, işgalin sonra ermesi için bir, iki veya üç yıl süre belirlemek istediklerini söyledi.

“Sınırların belirlenmesini ve doğrudan müzakerelere başlanmasını istiyoruz” diyen Abbas, karar tasarısını Güvenlik Konseyi’ne sunmak için üç haftaya ihtiyacı olduğunu ve ABD’nin tasarıyı veto etmesinden endişe ettiğini ifade etti.

“İsrail” ile mücadele için silahlı intifadaya geri dönülmesini reddeden Abbas, tek bir kurşun atılmasına dahi izin vermeyeceğini söyleyerek, siyasi mücadelenin daha zor ve daha önemli olduğunu öne sürdü.

Filistin Yönetimi Başkanı, Amerikan Yönetimi’yle ilişkilerinin de halihazırda gergin olduğunu iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı