GenelSuriye Düşmanları

ABD dışişleri bakanı: İran’ın 2003′te 164 santrifüjü vardı, şimdi 19000…

ABD Dışişleri Bakanı Kerry “İran 2003 yılında ve nükleer programının ifşa edilmesiyle bu programı durdurmaya hazır olmuştu” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry “ABC” haber kanalına verdiği röportajda “İran 2003 yılında (nükleer programının ifşa edilmesi üzerine) George Bush Hükümetine, kendi nükleer programıyla ilgili birçok girişimde bulunma önerisinde bulundu. O sıralar İran’ın sadece 164 santrifüjü vardı. Fakat o zaman kimse bu öneriye ilgi göstermedi ve böylece hiçbir anlaşma olmadı” dedi.

Kerry ayrıca, İran’ın nükleer programıyla ilgili varılan anlaşma konusunda “İran’ın nükleer programıyla ilgili bu ülkeyle anlaşmaya varmamız önemli bir gelişme. Çünkü aksi takdirde İran’ın bir gün bomba yapımında kullanılabilecek nükleer maddeleri biriktirme işini sürdürmesi mümkün” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry daha sonra örnek olarak, İran’ın 2003’te ABD’nin dönem hükümetine verdiği öneriden söz ederken “O zaman İran, nükleer programını durdurmaya hazır olmuştu. Yani böyle bir öneriyi gündeme getirmişti. Ama Bush Hükümeti kabul etmedi” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı