GenelSuriye Düşmanları

ABD Dışişleri Bakanı Suriye gelişmelerini görüşmek için Arabistan’a gitti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, resmi bir ziyaret kapsamında dün Arabistan’ın Başkenti Riyad’a gitti.

Suudi rejimi dışişleri bakanı Adel el-Cubeyr ile bir araya gelerek görüşen Kerry, Suriye’deki son gelişmeleri masaya yatırdı.
Amerikan ve Suudi yetkililer ayrıca Amerika ve Arabistan ikili ilişkileri ve bu ilişkilerin geliştirilmesi ve takviye edilmesi yollarını da ele alarak görüştü ve bir takım öneriler sundular.

ABD dışişleri bakanı John Kerry’in Riyad gezisi, Amerikan yetkililerinin daha önce Fars Körfezi Havzası Arap ülkelerine yönelik yaptıkları geziler kapsamında değerlendirilmektedir. İkili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alınıp görüşülmesinin yanı sıra, özellikle Barack Obama’nın başkanlığının ikinci döneminde Arabistan ile Amerika arasında esen soğuk rüzgarlar ve anlaşmazlık konularının giderilmesi meselesinin de görüşüldüğü belirtiliyor.

Bu anlaşmazlıklar özellikle İran ile 5+1 grubu arasında varılan KOEP anlaşması ardından daha da şiddetlenmişti. Zahirde Fars körfezi ülkelerinin kaygısına yol açan KOEP anlaşmasının hayata geçirilmesi ardından Amerika şimdiki dönemde başta Arabistan olmak üzere söz konusu ülkelerle diplomatik trafiğini artırarak bu anlaşmazlıkları gidermeye ve bu ülkelerle ikili ve çok yönlü ilişkilerini güçlendirmeye çalışmanın yanı sıra aynı zamanda bu ülkeler içerisinde İran korkusu oluşturarak bu ülkelere daha fazla silah satma gayreti içindedir. Şimdi ise Suudi Arabistan, Amerikalı yetkililerin özellikle de ABD başkanı Obama ve dışişleri bakanı Kerry’in bu gezilerini fırsat bilerek, Yemen, Suriye başta olmak üzere kendi bölgesel fitnecilikleri ve siyasetleri karşısında daha fazla garanti ve yardım desteği almaya, aynı zamanda İran karşıtlığı ve düşmanlığında ortak bir siyaset takip etmeye çalışıyor.

Aynı zamanda Arabistan ciddi olarak KOEP’e karşıdır ve yaptırım sonrası İran’ın bölgesel gücünün artmasıyla bu rejimin özellikle Suriye, Lübnan, Yemen ve Bahreyn siyasetlerinin bütünüyle yenilgiyle karşılaşmasından korkmaktadır ve bunun için de mümkün olan her yolla İran karşıtı tutum ve faaliyetlerini sürdürerek İran’ı bir çok açıdan kaosa sürüklemeye çalışıyor. Son Doha oturumunda Suudi yetkililerin petrol fiyatlarının aşağıda tutulması konusundaki kararları bu gerçeği gözler önüne sermektedir.

Suudi rejimi gerçi şimdiye kadar bir kaç kez petrolü diplomatik bir koz ve silah olarak kullanmadığını iddia etmiştir ama gerek uluslararası toplantılardaki tutumu olsun ve gerekse petrol piyasasındaki davranış ve faaliyetlerinde, petrolü bazı ülkelere ve siyasetlere karşı resmen bir araç ve silah olarak kullandığını, özellikle bu siyasetinde İran’ı hedef aldığını göstermiştir. Nitekim geçen yıldan itibaren Riyad yönetiminin, İran’ın OPEC içindeki kendi eski payını geri alması ve üretim miktarını o seviyeye çıkarması kararına şiddetle karşı koyması aralıksız devam etmiş ve Suudi makamların neyin peşinde olduklarını göstermişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu