GenelSuriye Düşmanları

ABD, DSG’ye silah vermeye devam ediyor: 120 tır silah ile zırhlı araç gönderildi

ABD, YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) ağır silahlar ile zırhlı Hummer araçları gönderdi.

DSG kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ABD, YPG’nin de içinde yer aldığı oluşumlara ağır silah ve zırhlı araç göndermeyi sürdürüyor.

Konuyla ilgili konuşan isminin açıklanmasını istemeyen DSG yetkilisi şunları söyledi:

“ABD, bize zırhlı Hummer araçları ile ağır silahlar ve pikap olarak tabir edilen araçlar gönderdi. Silahlar içerisinde otomatik makineli tüfekler ve diğer hafif silahlar var. Sevkiyat, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki Semelka sınır kapısından yapıldı. Oradan da tırlarla Kobani ve Deyr er Zor bölgesine getirildi. Sevkiyatla elimize ulaşanlar, DSG’nin merkezlerine dağıtıldı. ABD bize destek vermeye devam edecek. Ayrıca, silah ve lojistik desteğinin yanı sıra, kentlerin yeniden inşasına da yardımcı olma sözü verdiler. ABD Suriye’den çekilmeyecek. Çünkü çekilmenin hiçbir işareti yok. Suriye’de yeni üsler daha kuracak. Var olan üslerini ise genişletiyor.”

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce birçok kez, “IŞİD’e karşı zafer” açıklamaları yapmış ve Suriye’de bulunan Amerikan askerlerinin hemen hemen tamamını geri çekeceğini ilan etmişti. ABD, YPG ve bağlı örgütlere verdiği desteği ‘IŞİD’e karşı mücadele’ olarak gerekçelendiriyordu. IŞİD’in bölgeden çıkarıldığı açıklamasına rağmen ABD’nin YPG’ye mühimmat sevkiyatı kafalarda soru işareti yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı