GenelSuriye Dostları

ABD, elektronik savaşta İran’a yenildi

Lübnan Genel Kurmay Başkanlığından emekli Tuğgeneral Hatit “ABD, daha önce pilotsuz bir uçağının İran’a düşmesinin tesadüf olduğunu zannetti, ama bu son olayla İran’a yenilmiş oldu” dedi.

Lübnan Genel Kurmay Başkanlığından emekli Tuğgeneral Emin Hatit, Amerikalı 2. pilotsuz casus uçağının İran tarafından avlanması olayıyla ilgili olarak “Amerikalı bu son pilotsuz uçağın da İran’ın eline geçmesi konusunda birkaç meseleyi yan yana düşünmek lazım. İlk önce şu var ki, Amerika, İran gibi ülkenin Amerikan gelişmiş bir uçağı avlıyabileceğini ve elektronik savaşta İran karşısında mağlup düşebileceğini aklından bile geçirmiyordu ve 1. hadiseyi de tesadüf olarak değerlendirmişti” dedi.

Emekli Tuğgeneral Emin Halit daha sonra “ABD her zaman istihbarat bilgi için pilotsuz uçakları kullanırdı. Dolaysıyla bugün büyük bir sorunla karşı karşıya kaldı. Çünkü süper güç konumunda olan bu ülkenin istihbarat ve elektronik sistemlerine nüfuz edilmiştir” diye vurguladı.

Hatit ayrıca “Amerikalı 2. pilotsuz casus uçağının İran tarafından avlanması ABD’nin o dev imajının yıkılmasına sebep oldu. Bunun da stratejik boyutları var. Bu hadise İran açısından da çok önemlidir. İran 2. kez olarak Amerikalı bir uçağı düşürebilmiştir. Birinci hadiseden sonra Amerika, kendi elektronik sistemindeki sorunları giderebilirdi. Ama ikinci hadiseyle bu konuda zayif kaldığına şahit olduk” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı