GenelIrak Gerçekleri

ABD Haşd Şabi’ye karşı casus arayışında

Irak’taki Amerikan güçlerinin daha önce IŞİD’le işbirliği yapan aşiretleri Haşd Şabi liderleri hakkında istihbarat toplamak için kullanmaya çalıştığı açıklandı.

Irak’tan yayın yapan el-Maluma’ya demeç veren el-Enbar ilinden üst düzey bir yetkili, Irak’taki Amerikan güçlerinin “gizli muhbirlik” faaliyetlerine yeniden başladığını açıkladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen Iraklı yetkili, “El-Enbar’daki Amerikan güçleri, bazı Haşd Şabi liderleri ve onların kaldıkları yerler hakkında istihbarat toplamak için yeniden gizli muhbir faaliyetlerine başladı” dedi.

Söz konusu Iraklı yetkili sözlerine şöyle devam etti: “Amerikan güçleri, IŞİD saflarında olan bazı aşiret şeyhlerini ya güvenlik güçlerine teslim olmak veya gizli bir muhbir olarak Amerika’ya çalışmak arasında tercih yapmaya zorluyor.”

Iraklı güvenlik uzmanlarından Rad el-Kabi de daha önce Amerika’nın bazı aşiret liderlerini ve Sünni siyasi liderleri, Irak’ın Suriye sınır bölgesindeki Haşd Şabi güçlerini bölgeden çıkarmak için kullandığını söylemişti.

Haşd Şabi’nin kuzey ekseni komutanlığı sözcüsü Ali el-Huseyni de bazı siyasi şahsiyetlerin çeşitli kanallarla Haşd Şab güçlerinin Irak’ın kuzey ve batı illerinden çıkarılması için çaba gösterdiğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu