Suriye Düşmanları

ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa silahlı gruplara açık desteğini gizlemedi

ABD’nin BM Temsilcisi Susan Rice, Suriye’nin içişlerine müdahale için insani gerekçeleri öne sürmeye devam ederken Suriye halkı için belirlediği saldırgan politikasından geri adım atmayarak Suriye hükümetinin şiddet ve baskısına maruz kalan barışçıl gösterici olarak kabul ettiği silahlı terör gruplarını desteklemeye devam etti.

Silahlı çetelerin yanında yer alan Rice, muhalefetin ateşkesin başlamasından itibaren yaptığı ihlalleri ve iki gün içinde şehit olanların sayısını göz ardı edip Suriye hükümetine suçlamalar yöneltmeyi sürdürdü.

Bununla birlikte İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi, Annan planını başarısızlığa uğratma çabalarını sürdürerek okuduğu beyanda Suriye kanının akıtılmasına ortak olan basın dezenformasyon kanallarının yalanlarını aktarırken silahlı terör gruplarının önemli Suriyeli şahsiyetlere düzenlediği suikastları göz ardı etti.

Silahlı terör gruplarının sözcüsüymüş gibi konuşan İngiliz Temsilcisi, Suriye hükümetinin Annan planının uygulanmasını talep eden tek taraf olduğunu söylerken son anda mantığın tüm tarafların siyasi değişim süreci yönünde hareket etmesini gerektirdiğini hatırladı.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi okuduğu uzun beyanda, Fransız diplomasisinin geçtiğimiz aylar boyunca Fransız ve dünya kamuoyunu Suriye’de yaşananların dış müdahaleyi gerektirdiği konusunda ikna etmek için pazarlamaya çalıştığı tüm yalanları ortaya döktü.

Kolombiyalı Temsilci ise, objektif bir yaklaşım sergileyerek konsey kararının Suriye krizini siyasi diyalog yoluyla çözme yönünde bir adım teşkil ettiğini savunduktan sonra batılı patronlarının iddia ettikleri Suriye hükümetinin şiddetten sorumlu olduğu yalanlarını ortaya dökerek silahlı terör gruplarının katliamlarını göz ardı etti.

Almanya’nın BM daimi temsilcisi de silahlı grupların yanında yer alan açık bir tutum sergilerken bu grupların ateşkesin uygulanmasından bu yana gerçekleştirdikleri suikastları göz ardı etti.

Alman temsilci, Alman medya organlarının silahlı grupların Suriyelilere karşı işledikleri katliam ve cinayetlere ilişkin rapor ve haberlerini görmezden gelerek insan haklarını ve çocuklara karşı şiddet kullanılmasını savunduğunu iddia etmekten de geri kalmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı