GenelSuriye Düşmanları

ABD: İran, tüm arabuluculuk önerilerini reddetti

Amerika’nın İran Özel Temsilcisi Brian Hook, Tahran’ın müzakere için tüm arabuluculuk önerilerini reddettiğini belirterek İran’a daha fazla yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Skynews’e özel demeç veren Amerika’nın İran Özel Temsilcisi Brian Hook, İran’ı Ortadoğu’da şiddeti yaygınlaştırmakla suçladı.

Amerika’nın İran’a uyguladığı petrol ambargosunun İran’ı 50 milyar dolarlık petrol gelirinden mahrum edeceğini belirten Brian Hook, İran’ı Ortadoğu’ya hakim olmaya çalışmakla suçladı ve Amerika’nın Tahran’ın bölgeye devrim ihraç etmesine izin vermeyeceğini söyledi.

İran, tüm arabuluculukları reddetti

Brian Hook, Reuters haber ajansının ‘Amerika’nın Umman aracılığıyla İran’a mesaj gönderdiği’ne ilişkin haberini yalanlayarak Tahran’ın yanlış bilgi verdiğini ve Amerika’nın Tahran’a böyle bir mesaj göndermediğini öne sürdü ve “İran ile Amerika arasında hiçbir diyalog mevcut değil” dedi.

“İran, diğer ülkelerin yaptığı arabuluculuk teklifini reddetti” diyen Brian Hook, İran’ın Irak, Suriye ve Lübnan’daki varlığıyla da “Şii Hilali” kurmaya çalıştığını söyledi.

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Amerika’ya ait bir insansız casus uçağını düşüren İran’a neden karşılık vermediğine de değinen Hook, “Amerikan Başkanı tahammüllü davrandı, o insanların ölmesinden endişe etti” diye cevap verdi.

Dün Suudi yetkilileriyle bugün de Emirliklerin yetkilileriyle görüşmeler yaptığını belirten Hook, bütün bu görüşmelerin Körfez’deki güvenliği sağlamaya yönelik bilgi paylaşımına yönelik olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu