GenelSuriye Düşmanları

ABD, İranlı 10 kişiyi siber saldırı ithamıyla yaptırım listesine aldı

ABD yönetimi, siber saldırılarda bulundukları gerekçesi yönündeki iddiayla İranlı 10 vatandaşı yaptırım listesine aldı.

Reuters’in haberine göre, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisinden (OFAC) yapılan açıklamada, aralarında Amerikan üniversitelerinin de bulunduğu yüzlerce eğitim kuruluşu ve bir medya şirketinden finansal çıkar sağlamak amacıyla siber saldırılar yaptığını iddia ettiği İranlı 10 kişi ve 1 kuruluşa yaptırım uygulanacağı bildirildi.

Yaptırım listesine eklenen İranlı bir kuruluşun, 2013 yılında siber saldırılar yoluyla yurt dışındaki bilimsel çalışmaları İran’daki üniversitelere ve araştırma merkezlerine temin etmek için kurulduğu belirtilen açıklamada, saldırıya uğrayan kuruluşlar arasında 144 ABD üniversitesinin olduğu vurgulandı.

Sözkonusu kuruluşun diğer ülkedeki üniversitelerden de veri hırsızlığı yaptığı iddia edilen açıklamada, bu ülkeler Avustralya, Kanada, Çin, Danimarka, Finlanda, Almanya, İrlanda, Irkçı İsrail, İtalya, Japonya, Malezya, Hollanda, Norveç, Polonya, Singapur, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve Birleşik Krallık olarak sıralandı.

ABD Hazine Bakanlığı, İranlı sözkonusu kişilerin Amerika’nın siber yoluyla Amerika’nın ticari ilişkilerine zarar vermek hedefinde olduklarını iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı