GenelIrak Gerçekleri

ABD IŞİD’i yeniden ihya etme peşinde

Irak parlamentosunda El Bena ittifakına bağlı milletvekili Muhammed Beldavi, Amerika yönetimi Irak’ta tekfirci teröristleri hapishaneden kaçırarak tekfirci IŞİD terör örgütünü ihya etme peşinde olduğunu belirtti.

Amerika’nın Irak topraklarında şaibeli hareketleri hakkında uyarıda bulunan Muhammed Beldavi, bundan önce Tikrit’te Tesfirat hapishanesi ve Bağdat’ta Ebu Gureyb hapishanelerinde yaşanan senaryoların yeniden tekrarlanmasından korktuklarını belirtti.

Malume haber sitesine konuşan Beldavi, son yıllarda El-Kaide ve IŞİD üyeleri bu hapishanelerden kaçırıldığını ve Irak’ta güvenlik çatlağı oluşturulmak ve IŞİD’in yeniden ihya edilmesi amaçlandığını kaydetti.

Iraklı parlamenter Beldavi açıklamasının devamında güvenlik ve istihbarat kurumlarından böyle bir gelişmenin yaşanmasına mani olmalarını istedi.

Beldavi, Amerika yönetimi Bağdat yönetimini kendi hizasına getiremediği ve askeri varlığını dayatamadığı için bu tür hareketlerde bulunduğunu vurguladı.

Bundan bir süre önce ABD Başkanı Donald Trump Avrupalı yetkilileri, IŞİD’in Avrupalı üyelerinin ülkelerine geri dönmelerine izin vermedikleri takdirde hepsini serbest bırakmakla tehdit etmişti.

Bu doğrultuda Irak’ın Haşed-ul Şaabi hareketi komutanlarından Kasım Müslih de Amerika Irak’ta hapiste yatan tekfirci teröristleri silahlandırmak istediğini belirterek Amerika bu canileri yeniden örgütlemek istediğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu