GenelSuriye Düşmanları

ABD koalisyonundan Suriye’de yeni cinayet: 26 sivil öldürüldü

ABD’nin liderliğindeki sözde IŞİD ile mücadele koalisyonunun dün gece Suriye’nin doğusunda yer alan Deyruz Zur bölgesinde bulunan Hecin köyüne düzenlediği saldırıda en az 26 sivil öldü.

Sözkonusu koalisyon güçleri son günlerde Hecin köyüne bir çok kez düzenledikleri saldırılarda fosfor içerikli bombalar kullanmışlardı.

Suriye devleti ise BM ve Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği ayrı ayrı mektuplarda, Amerika’nın liderliğindeki bu koalisyon güçlerinin cinayetlerine son verilmesini istemişti.

Irak ve Suriye’de Amerika’nın liderliğindeki koalisyon güçlerinin faaliyetlerini gözeten Airvars gözlemci grubu, son yaptığı açıklamada, 2014’den bu yana ABD ve koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye’deki saldırılarında en az 5 bin sivilin öldüğünü bildirmişti.

Amerika, son yıllarda sözde IŞİD ile mücadele bahanesiyle Irak ve Suriye’de sivillere yönelik saldırılar düzenliyor.

Bu arada SANA ajansına göre, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da Mültecilerden Sorumlu Birleşmiş Milletler Yüksek Komiseri Büro Müdürü Emin Avvad, Amerikan işgal kuvvetlerinin konuşlandığı El Tenf bölgesinde Suriye – Ürdün sınırı yakınlarındaki El Rukban Kampındaki teröristlerin tehcir edilen vatandaşları canlı kalkan olarak kullandıklarını belirtti.

Avvad Rus Sputnik Ajansına verdiği demeçte; El Rukban Kampının daimi bir şekilde çalışma imkanının olmadığını, insanların ikamet yerlerine dönmelerine izin veren bir çözümün bulunması gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu