GenelSuriye Düşmanları

ABD ordusu F-35 savaş uçaklarının uçuşunu yasakladı

Reuters Ajansı’nın cuma günü bildirdiğine göre, ABD askeri komutası tarafından geçen hafta F-35 uçağı ile meydana gelen hadise sonrasında tüm F-35 savaş uçaklarının uçuşları durduruldu.

Pentagon daha önce iki uçağın karıştığı olaylar nedeniyle F-35 uçaklarının uçuşlarını durdurmuştu. Olaylardan birinde F-35A uçağı Florida eyaletindeki hava üssünden kalkışı sırasında yanmış, diğer olayda ise F-35B uçağının Arizona eyaletine uçuşu sırasında yakıt sızması belirlenmişti. Ancak, bir gün sonra F-35B savaş uçaklarının uçuşu kısmen yeniden başlatılmıştı.

Perşembe günü Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve F-35 yapım proğramı yöneticileri tarafından tüm bu tip savaş uçaklarının uçuşunu yasaklayan ortak bir direktif yayınlandı.

Radara girmekten kaçınma özelliğine sahip F-35 savaş uçakları Pentagon’un en masraflı projelerinden biri olma özelliği taşıyor. Askeri yetkililerin değerlendirmelerine göre, bakanlık 2 443 adet uçak için yaklaşık 392 milyar dolar harcama yaparken, her biri yaklaşık 160 milyon dolar değerinde olma özelliği taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu