GenelSuriye Düşmanları

ABD: Ortak planlamalar yapmak için Türkiye’ye ekipler gönderdiğimiz zamanlar oldu

Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Türkiye’ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Dempsey, “Ortak planlamalar yapmak için Türkiye’ye ekipler gönderdiğimiz zamanlar oldu” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da basın toplantısı düzenledi.

Dempsey’e basın toplantısında, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Mark Heiting’in, Suriye’deki krizle ilgili olarak Türkiye’ye asker gönderdikleri şeklindeki açıklaması soruldu.

Orgeneral Dempsey, bu soruya, “Türkiye’ye, özellikle insani yardım bölgeleri, balistik füze savunması ve terörle mücadele konularında birlikte planlamalar yapmak için ekipler gönderdiğimiz zamanlar oldu” şeklinde yanıt verdi.

Dempsey, ABD’nin 5 yıldır Türkiye ile istihbarat paylaşımı içerisinde olduğunu ve istişarelerle bu 5 yıldan dersler çıkarılmaya çalışıldığını söyledi.

Orgeneral Dempsey’e ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone’nin, Bin Ladin’in öldürülmesindeki yöntemleri Türkiye ile paylaşma konusunda yaptığı öneri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu teklife “koşulların farklı olduğu şeklindeki” yanıtı da soruldu.

Dempsey, “Bu, Başbakan Erdoğan’ın ülkesi, onun bu konuya yaklaşımını sorgulayamam” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı