GenelSuriye Düşmanları

ABD subayları Suriye için Türkiye’de gezinmeye başladı

ABD, Suriye’den gelecek tehditlere ve olası bir operasyona karşı Türkiye ile işbirliği içinde hazırlıklar yapıyor. ABD’li üst düzey subaylar, Diyarbakır, Malatya, Adana ve Türkiye-Suriye sınırında Türk yetkililerle birlikte inceleme yapıyor.

ABD’li yetkililer Malatya Kürecik’te de inceleme yapıyor. Kürecik’te NATO’nun radar sistemi bulunuyor.

ABD’nin, Avrupa’daki Kuvvet Komutanlığı’nda üst düzey subaylar, Türkiye’de incelemelerde bulunuyor ve Türk askeri yetkilileriyle çalışmalar yapıyor.

Bu çerçevede, merkezi Almanya’nın Stuttgart kentinde bulunan ABD’nin Avrupa’daki Kuvvet Komutanlığı’na bağlı askeri uzmanlar, Türkiye’de incelemelerde bulunuyor.

ABD’nin Avrupa’daki Kuvvet Komutanlığı’na yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, üst düzey ABD’li subaylar, Suriye’den Türkiye’ye yönelik olası askeri tehditlere karşı alınacak önlemler, füze savunma sistemi ve Suriye’ye düzenlenebilecek olası askeri harekata yönelik teknik çalışmalarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunuyor.

İstihbarat paylaşımı ile Suriye’nin hava savunma sistemine karşı önlemlerin başlıca çalışmaları oluşturduğu dile getiriliyor.

ABD’li askeri uzmanların Diyarbakır, Malatya Erhaç, Malatya Kürecik, Adana İncirlik ile Türkiye-Suriye sınırında incelemelerde bulundukları ifade ediliyor.

Bu çalışmanın şimdilik sadece ABD ile Türkiye arasındaki askeri işbirliği anlaşmalarıyla sınırlı olduğu ancak gerektiği taktirde NATO kapsamında genişletilebileceği de kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı