GenelSuriye Düşmanları

ABD Suriye Özel Temsilcisi: Artık Astana’nın fişini çekme vakti geldi

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’ye ilişkin İngiltere, Fransa, Almanya, Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Astana toplantısında özellikle Suriye Anayasa Komisyonu üyelerinin belirlenemediğini kaydeden Jeffrey, ABD’nin Astana görüşmelerine bizzat katılmasa da desteklediğini fakat varılan noktada sürecin artık sona geldiğini ileri sürdü.

Türkiye’nin Suriye Anayasa Komisyonu üyeleri konusunda Rusya ve İran’ın verdiği isimleri kabul etmediğine de atıfta bulunan Jeffrey, “Artık Astana’nın fişini çekme vakti” ifadesini kullanarak Suriye’deki siyasal bir çözüm için Cenevre’nin takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Jeffrey, Türkiye ve ABD arasında çizilen Minbiç yol haritası gereğince bölgeyi terk etmesi gereken YPG üyelerinin bir kısmının hala Minbiç’de bulunduğuna yönelik bir soruya ise bölgedeki gelişmeleri bizzat gözlemlediğini ve şu ana dek bölgeden 50 kişilik bir grubun ayrıldığını açıkladı.

Özel temsilci, ABD güçlerinin bölgede bulunduğunu belirterek söz konusu bölgelerin güvenli ve istikrarlı olduğunu söyledi.

YPG yetkilileriyle görüşüp görüşmediği sorulan Jeffrey, “İşimi yapmak için kiminle görüşmem gerekirse görüşüyorum” dedi.

Öte yandan, ABD’nin Suriye’deki Kürtlerle ilgili nasıl bir politikaya sahip olduğu sorulan Jeffrey, ABD’nin ülkedeki tek amacının terör örgütünü yenmek ve sorunlara siyasi bir çözüm oluşturmak olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı