GenelSuriye Düşmanları

ABD Suriye’deki silahlı gruplara silah temin edilmesine yardımcı oluyor

İngiliz Times Gazetesi, ABD’nin Suriye’deki silahlı gruplara silah taleplerini değerlendirip Suudi Arabistan ve Katar yöneticilerini bu gruplara silah verme konusunda yönlendirerek yardım ettiğini ortaya çıkardı.

Gazete bugün yayınladığı haberde, ABD’nin Suriye’deki silahlı gruplara Suudi Arabistan ve Katar’la yaptığı koordinasyonla silah aktararak destek verdiğine işaret ederek ABD Başkanı Barack Obama yönetimindeki bazı yetkililerin ülkelerinin bölge ülkelerini silah verme konusunda yönlendirmeden önce silahlıların askeri güç ve ihtiyaçlarını değerlendirdiğine ilişkin demeçlerine dikkat çekti.

Gazete, ABD’li yetkililerin daha önce Washington’un Suriye’deki silahlılara para ve silah yardımı yapmadığı yönünde açıklamalar da bulunduklarına değinerek Suriye’deki silahlı grupların şu an aralarında Resten bölgesinde kullandıkları tanksavarların bulunduğu büyük miktarda silah aldığının altını çizdi.

Katar ve Suudi Arabistan’ın Suriye’deki silahlı grupları ABD politikalarının değişmesi ardından silahlandırmaya başladığını belirten İngiliz gazete, Katar ve Suudi Arabistan’ın Suriye’de iç istikrarsızlık yaratmak amacıyla silahlı grupları silahlandırmak için milyonlarca petrodolar harcadığının altını çizdi.

Diğer yandan Times Gazetesi bölgedeki güvenlik kaynaklarına dayanarak, geçen yıl Libyalı silahlı muhalefetin eğitilmesi ve silahlandırılmasına öncülük eden Katar’ın aktif bir askeri komutanlık belirlenmesi durumunda Suriye’deki silahlı gruplara tanksavar temin etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Hatırlanacağı üzere Washington Post Gazetesi, Washington’un Arap ve bölge ülkeleriyle koordineli şekilde Suriye’deki silahlı muhalefete daha büyük miktarda aktif silah temin edilmesine katkıda bulunduğunu açığa çıkarırken ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili bugün bu haberi doğruladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı