Suriye Dostları

ABD Suriye’deki terörist gruplara silah desteği verdi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, Amerika Birleşik Devletlerinin Suriye’de başta IŞİD ve Nusra Cephesi terör örgütleri olmak üzere terörist örgütlere silah desteğinde bulunduğunu belirtti.

Zarif’in bu sözleri Amerikan “National İnterest” dergisinin New York’ta düzenlenen Birleşmiş Miller Örgütünün Sosyal Ekonomi Konseyi toplantılarına katıldığı sırada kendisiyle düzenlediği röportajda geldi.

ABD’nin Washington’un terör örgütleri listesinden çıkarmaya çalıştığı Nusra Cephesi terör örgütüne daha fazla silah gönderme ihtimaliyle ilgili soruya Zarif, daha önce de silah desteğinde bulunduklarını, bunu sadece Nusra Cephesine değil IŞİD terör örgütüne de sağladıklarını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, Suriye’ye yönelik savaş boyunca terör örgütlerini “ılımlı muhalefet” adı altında çeşitli şekillerde para ve silahlarla destekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov iki gün önce yaptığı açıklamada, Washington’un Nusra Cephesi terör örgütünü, batının jeopolitik hedeflerine hizmet etmek için terör örgütleri listesinden çıkarmaya çalıştığını söylemişti.

Öte yandan Zarif, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından ülkesine uygulanan baskı politikasının “kötü niyetlerin ve kötü tavsiyelerin” sonucu olduğunu ve İran’ı müzakere etmeye mecbur edemeyeceğini vurguladı.

Zarif, ABD’nin körfezdeki varlığını artırdığını bunun bölge güvenliği ve istikrarını desteklemediğine işaret ederek; “Bu küçük bir su yamasıdır küçük kazalar olmadan bu trafik sıkışıklığı çözülemez” dedi.

Amerikan yetkililerinin Suudi Arabistan’a yaklaşık 500 ek asker göndermeleri konusunda ise Zarif, bu adımın kimsenin güvenliğini desteklemeyeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu