Suriye Düşmanları

ABD Suriye’nin kuzeyinden 1000 askerini çekiyor

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Başkan Donald Trump’ın Suriye’nin kuzeyinden 1000 ABD askerinin çekilmesi kararını açıkladı.

Hafta sonunda Amerikan medyasından CBS kanalına demeç veren ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin Suriye topraklarındaki askeri harekatına temas ederek “Suriye’nin kuzeyinden 1000 askerimizi çekiyoruz.” dedi.

Çekilmenin yakın zamanda gerçekleşeceğini söyleyen Mark Esper, Ulusal güvenlik ekibi ile yaptığı görüşmenin ardından Trump ile bir araya geldiğini hatırlattı.

Görüşmede, Amerikan Başkanı’nın kendisine, Suriye’nin kuzeyinden planlı bir şekilde çekilmeye başlaması talimatını verdiğini vurguladı.

Amerikan savunma bakanı, çekilecek ABD güçlerinin Suriye’den tamamen çekilip çekilmeyeceği veya bir başka yere intikal edip etmeyeceği konusuna ise değinmedi.

Esper, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izin ya da onay istemediğini, sadece Suriye’ye gireceğini söylediğini de belirtti.

Türkiye geçen çarşamba günü Suriye’nin kuzeyine, sınır bölgelerini teröristlerden temizleme iddiasıyla ‘Barış pınarı harekatı’ adlı askeri operasyon başlattı. Sözkonusu harekatın Amerika’nın yeşil ışık yakmasıyla başladığı bildirildi.

Kürtler ise Amerika’nın geri çekilme kararını kendilerine sırtından bıçaklama şeklinde değerlendirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı