GenelSuriye Düşmanları

ABD: Suriye’ye karşı BM çerçevesi dışında davranırız

Rusya’yla Çin’in Suriye karşıtı kararı veto etmeleri üzerine ABD’nin BM Temsilcisi, Suriye’ye karşı BM çerçevesi dışında davranacakları tehdidinde bulundu.

ABD’yle batılı müttefiklerinin BM Güvenlik Konseyi’nin 7. Maddesi çerçevesinde Suriye’ye karşı yaptırımların arttırılmasını önerdikleri karar tasarısı Rusya’yla Çin tarafından 3. Kez olarak veto edildi.

“Rasha Today” haber kanalının bildirdiğine göre, Rusya’yla Çin son 9 ayda ABD’yle batının Suriye karşıtı bu kararını 2 kez veto etmişlerdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin 7. Maddesi ekonomik, diplomatik girişimlerden silah yaptırımına kadar bir dizi ambargoları öngörüyor, ayrıca gerekli görülmesi halinde askeri müdahaleye de izin tanıyor.

Söz konusu karar dünkü BM oylamasında 11 “kabul”, 2 “ret” (Rusya’yla Çin) ve 2 “çekimser” (Pakistan ve Güney Afrika) oyla karşılaştı.

ABD’nin BM Temsilcisi Susan Rice, dünkü toplantıda, Suriye karşıtı kararın veto edilmesini “iğrenç ve tehlikeli” olarak tanımlarken, ülkesinin Suriye aleyhine BM çerçevesi dışında davranacağı tehdidinde bulundu. Halbuki böyle bir tavrın gerçekleştirilmesi yasa dışı bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı