Genel

ABD, Suriye’ye silah sokmayı sürdürüyor

Suriye insan hakları gözetleme örgütü, Amerikalı askerler ve silah ve teçhizattan oluşan büyük bir konvoy, Suriye’nin kuzeydoğusunda Haseke eyaletine giriş yaptığını duyurdu.

Haberi duyuran Suriye insan hakları gözetleme örgütü, Amerikan konvoyu 60 silah, mühimmat ve askeri teçhizat yüklü kamyondan oluştuğunu, silah ve mühimmat taşıyan bu kamyonların Suriye topraklarına girmesi ile birlikte son 48 saatte Suriye’ye giren kamyon sayısı da 130’a yükseldiğini belirtti.

Amerika Başkanı Donald Trump Suriye’deki işgalci askerlerini bu ülkeden geri çekeceğini ilan etmesine rağmen Suriye’nin doğusu ve kuzeydoğusundaki üslerine silah ve mühimmat ve teçhizat göndermeye devam ediyor.

Bundan önce de ABD’nin başını çektiği uluslararası ittifak Halep’in kuzeydoğusunda Ayn-ul Arab kentinin çevresindeki askeri üslerine yüklü miktarda silah ve mühimmat intikal ettirdi ve ardından bu silahları ve mühimmatları Amerika’nın desteklediği Suriyeli Kürt milislere gönderdi.

Bu arada ABD’nin başını çektiği ittifaka bağlı savaş uçakları Suriye ordusunun mevzilerine yönelik saldırılarının devamında Cumartesi günü Deyrizzur eyaletinde Elbu Kemal kentinin batısındaki mevzileri vurdu.

Amerika ve müttefikleri Ağustos 2014’te tekfirci IŞİD terör örgütü ile mücadele bahanesi ile uluslararası bir ittifak kurdular. Ancak ittifak şimdiye kadar IŞİD ile mücadele yerine Suriye’nin çeşitli kentlerinde sivilleri hedef alıp katletmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu